Soğuk Hava Depolarının Tedarik Zincirindeki Önemi

Modern çağ ve teknolojik gelişmelerin yaşanması ile birlikte her ürünün ihtiyaç duyulan her anda sağlanabilmesi de mümkün hale geldi. Mevsiminde üretilen meyve ve sebzeleri ilk günkü tazeliğinde saklamak, soğuk ortamda bulunmadığında bozulma ihtimali olan ürünlerin bir yerden bir yere taşınması artık rahatlıkla yapılabiliyor. Soğuk hava depoları sayesinde pazarda talep gören ancak çabuk bozulma ihtimali olan ürünlerin ömrü uzatılabiliyor ve güvenli bir şekilde nakliyesi gerçekleştirilebiliyor.

Ürün Çeşidine Göre Ayarlanma İmkanı

Soğuk hava depoları, her ürün grubuna özel çözümler sunmak üzere tasarlanmıştır. Bu da bir soğuk hava deposu ile taşımacılık yaparken, sıcaklığı ve nemi değiştirerek farklı işlevler için kullanılabileceğiniz anlamına gelir. Hava geçirmez olan soğuk hava depoları, ürünlerin dışarıdan gelen hava sebebiyle zarar görmelerini de engeller.

Gıda Kalitesini En Üst Düzeyde Tutma

Soğuk hava depolarında muhafaza edilen ve taşımacılığı yapılan ürünün gıda kalitesi ve besin değerleri en üst seviyede korunabilir. Özellikle et, balık vb. dondurulmuş gıdaların dışarıdaki havaya temas etmemeleri ve uygun koşullarda taşınmaları çok önemlidir. Bu noktada soğuk hava depoları çok işlevsel çözümler sunar. Ürünler bir ülkeden farklı bir ülkeye dahi ilk günkü tazeliği ve besin değerini koruyarak ulaşabilirler.

Fabrikaların Üretim Kapasitesini Artırma

Soğuk hava depoları ile taşımacılığın mümkün olmadığını bir sistemde birçok alanda hizmet veren fabrikaların global bir noktaya ulaşması ve farklı şehirlere ya da ülkeler hizmet vermesi mümkün olmazdı. Çünkü üretilen ürünler bozulacağından sadece yakın çevreye hizmet verilebilirdi. Bu da fabrikaların yerelde kalması, düşük kapasitede kısıtlı üretim, az istihdam sağlanması gibi birçok kısıtlayıcı sonucu doğururdu. Bu alanda gelişmiş bir soğuk hava deposu taşımacılık sisteminin kurulmuş olması, birçok firma ve fabrika için çok önemli ve tarihi bir gelişme olarak ele alınabilir.

Açlık ve Yoksulluk ile Mücadele

Soğuk hava depoları sayesinde birçok ürün üretildikten yıllar sonra dahi kullanılabilecek şekilde taşınabiliyor ve muhafaza edilebiliyor. Bugün insanlığın en önemli problemlerinden biri olan açlık tehlikesinin, gıdaların iyi muhafaza edilmesi ve yeterince üretim ve gıdanın olmadığı bölgelere de gıda ulaştırılması konusunda fayda sağlayabileceği bilinmektedir.
Yıldız Treyler olarak, müşterilerimizin ihtiyaç duydukları tüm taşıma süreçlerinde çözüm üretmeye hazırız. Soğuk hava deposu hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.